Paluu tulospalveluun

Osuuskohtaiset tulokset

Matka: 5.2 km

Raumalta 3. osuus

Sija#NimiJoukkueAikamin/kmSarja
142Ossi PeltoniemiPohjolan Juoksijat17.093.18 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
21Niklas LaintoTurun Urheiluliitto17.173.19 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
32Jarkko PaukkeriLimingan Niittomiehet17.453.25 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
411Timo LeppäkorpiOLD HORSE RUN17.483.25 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
529Tomi MattilaTeam Raju18.093.29 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
632Tommi HeittolaDextra urheiluklinikka- Kylve18.363.35 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
745Petteri MattilaKauhajoen maratoonarit18.413.36 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
86Aleksi ArevaTurun Toverit19.063.40 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
959Toni KalliokoskiMikkelin Kilpa-Veikot 19.163.42 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1051Karri PaavolainenMacho Fantastico19.203.43 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1153Juha KukkamoMainiot mailerit19.353.46 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
124Jussi SjöbergFinnish Marathon Runners 19.413.47 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
1367Eetu KannistoUponor-Toikkonen20.043.52 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1496Vesa KoivulaTelko Oy 120.143.53 Typaikkajoukkueet (A)
1541Jere SiivonenVammalan Kuntourheilijat ry20.243.55 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1623Pertti VainioKeKe Running Team20.283.56 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1743Kimmo LeväHämeenlinnan Tarmon Maratonkoulu20.353.58 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
1886Robin HagbergVaasan Poliisiurheilijat20.554.01 Typaikkajoukkueet (A)
193Lauri TolkkiKylmäkosken Veikot20.584.02 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
2047Jussi HietaojaHonkajoen Seudun Urheilijat21.164.05 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
2126Marko NygårdTakaisin kotiin21.254.07 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
2271Mika RintalaPorin Kuntoilijat21.494.12 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
2361Juho PihlajaviitaErikoistiimi Rivakat21.544.13 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
245Elmeri KeroTurun Urheiluliitto22.024.14 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
25133Andrus KörgveeTAYS Miesvoimistelijat22.204.18 Typaikkajoukkueet (A)
2678Leif VienonenVauhtisammakon Rappiokonnat 22.214.18 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
27143Vesa RatilainenBMH Technology Oy22.244.18 Typaikkajoukkueet (A)
2821Jari LaaksonenFinnish Marathon Runners 22.314.20 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
297Ulrika SkräddarEndurance22.384.21 Miehet, kilpasarja, seurajoukkueet
3091Jussi AlankoPORPR22.454.23 Typaikkajoukkueet (A)
3133Arto VäkipartaAPK-maratoonarit22.524.24 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
3270Tapio Rantavalli Team Maku23.044.26 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
339Olli SundbergPakilan Visan veteraanit23.054.26 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
3489Joel PuranenPelastuslaitos Asema 1023.094.27 Typaikkajoukkueet (A)
35138Elias JämsäSuomen Ilmailuopisto 223.204.29 Typaikkajoukkueet (A)
3619Kari KoskinenLiikuttavat23.254.30 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
3777Pekka PutajaVammalan Kuntourheilijat ry23.284.31 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
3854Fanni ÄijäläUlvilan ura hiihto23.294.31 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
3962Jari KoskelaKOUKKUPOLVET23.304.31 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4055Satu JasuRC Madrunners23.544.36 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4187Timo JauhiainenHäke-runners24.064.38 Typaikkajoukkueet (A)
4297Aaro JuntunenValmet Automotive24.074.38 Typaikkajoukkueet (A)
4376Pekka MalinenSIO 1324.154.40 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4449Maise AuteroArtelli Keittiöt24.164.40 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4534Ari ViljanenAPK-maratoonarit24.214.41 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
46103Jarkko RantanenK-citymarket Pori Puuvilla24.284.42 Typaikkajoukkueet (A)
4722Pekka YlikauppilaKeurusselän Maratoonarit24.314.43 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4830Pia IsolähteenmäkiSatakuntalainen Osakunta24.384.44 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
4969Santeri HalmeVaramiesten Kakkosjoukkue24.454.46 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
50139Reima SiivonenRauman kaupunki24.574.48 Typaikkajoukkueet (A)
50134Timo PuttonenFinnairin vanhat kapteenit24.574.48 Typaikkajoukkueet (A)
5273Janika JalonenCFP juoksujaos25.144.51 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
5227Riku JalonenSlowRunners25.144.51 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
5452Mikael JanssonViasveden Maratonklubi25.234.53 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
5518Onni DietrichSikatori25.374.56 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
5698Kari ForssmanLänsi-Kalkkuna25.404.56 Typaikkajoukkueet (A)
5794Elina MinkkinenHikipinkojat25.514.58 Typaikkajoukkueet (A)
58111Jussi VesaPatrian Nandit Linnavuori26.005.00 Typaikkajoukkueet (A)
59116Mikko RantalaMetsä Fibre Osasto 826.055.01 Typaikkajoukkueet (A)
6090Turo VasarainenPori Energia26.085.02 Typaikkajoukkueet (A)
6114Reima SuominenLapin Salaman kuntoilijat26.145.03 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
62128Tero TuominenSuomen ilmailuopisto26.195.04 Typaikkajoukkueet (A)
6258Pasi PetrellKarhunkaatajat26.195.04 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
6474Mia RantalaNakkilan Vire kuntoilijat26.285.05 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
6560Siiri LainoESHT26.335.06 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
6624Ulla JoopiLuvian Veto ry26.415.08 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
6713Akseli TarriPorin vapaaseurakunta26.435.08 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
68127Anna TiuttuForchem Oy26.465.09 Typaikkajoukkueet (A)
6988Jenny RajahalmeRolls-Royce Oy26.595.11 Typaikkajoukkueet (A)
6937Kimmo Ala-HongistoLeineperin pelimiehet26.595.11 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
71142Mikko NurminenOutotec27.125.14 Typaikkajoukkueet (A)
72147Mikko Heine Jaakko-Tuote Oy27.205.15 Typaikkajoukkueet (A)
7364Timo KossiTeam Takakiri27.215.16 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
7444Petri VaherluotoTeam JASPA27.275.17 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
7516Jyri HeinikangasKasitien tukkeet27.315.18 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
7612Kimmo KopraHyvät Tuhkat27.335.18 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
7736Katja NissiläPub Keidas27.385.19 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
78114Juha KantolaMaanmittauslaitos27.405.19 Typaikkajoukkueet (A)
7915Tero SuhonenSWASM27.455.20 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
8099Jari PesonenOL3-projekti27.525.22 Typaikkajoukkueet (A)
81132Mika KleemolaNeorem Magnets27.565.22 Typaikkajoukkueet (A)
82126Sami KrappeHEVI kivitalot27.575.23 Typaikkajoukkueet (A)
83144Jari KorpelaElinar27.595.23 Typaikkajoukkueet (A)
8482Jussi PoussaLammaisten Energia28.045.24 Typaikkajoukkueet (A)
85100Juuso SuonpääSatakunnan pelastuslaitos - Päällystö28.055.24 Typaikkajoukkueet (A)
86109Marika MakkonenEuran kunta28.065.24 Typaikkajoukkueet (A)
87125Marko MansikkaNordex Energy GmbH28.115.25 Typaikkajoukkueet (A)
88105Juha-Matti LavonenK-citymarket Pori Puuvilla28.155.26 Typaikkajoukkueet (A)
89149Jaana PelkonenInsta Run28.165.26 Typaikkajoukkueet (A)
9075Pekka PyykkönenPaperimassan Tuhoajat28.195.27 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
9092Henna SmedroosPorin vapaa-aikavirasto28.195.27 Typaikkajoukkueet (A)
9038Jussi Uudenkoiviston VPK28.195.27 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
9317Pekka SaloEurajoen Veikot 28.245.28 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
94151Suominen AnneOoPeeFlikat28.435.31 Typaikkajoukkueet (A)
958Elina HelinTeam Hakkarainen28.445.32 Typaikkajoukkueet (A)
96112Leena NolviKurasaappaat28.515.33 Typaikkajoukkueet (A)
97140Toni HarjunpääSuomen Teräsritilä Oy28.535.33 Typaikkajoukkueet (A)
9872Joonas LahtinenKevään Virkeimmät28.545.33 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
99137Jarkko MäkipääVexve28.595.34 Typaikkajoukkueet (A)
10046Seija MäkitaloVoimistelu- ja urheiluseura Pomarkun Ura 29.025.35 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
101122Outi Sihvo-TuuralaSatakunnan sairaanhoitopiiri lastentaudit29.065.36 Typaikkajoukkueet (A)
102135Velipekka RaesEavenue29.085.36 Typaikkajoukkueet (A)
10384Timo KumlanderBoliden Harjavalta 229.095.36 Typaikkajoukkueet (A)
104124Marija SilinskieneNordex Energy GmbH29.115.37 Typaikkajoukkueet (A)
10420Minna Pakarinen Suvituulen hurjat29.115.37 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
10640Jukka-Pekka RaitaLastaamo29.135.37 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
107101Titta Nordberg Oras, Core Team – Keernaryhmä29.415.43 Typaikkajoukkueet (A)
108120Toni IlvonenPorin poliisin talousrikostutkijat29.585.46 Typaikkajoukkueet (A)
109129Mira MäntyharjuLähiTapiola30.055.47 Typaikkajoukkueet (A)
11048Pasi SevänenJUJO TEAM30.125.48 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
111104Miia EngmanKankaanpään katkokävelijät30.375.53 Typaikkajoukkueet (A)
11293Miska SiirtoBoliden Harjavalta30.405.54 Typaikkajoukkueet (A)
11263Juha-Matti ManninenELTU30.405.54 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
114108Jussi MakkonenVeho Lieto31.015.58 Typaikkajoukkueet (A)
115131Mika NevalaK.T. Tähtinen Oy31.035.58 Typaikkajoukkueet (A)
116130Samppa JunttilaFinnair NykHkPer31.065.59 Typaikkajoukkueet (A)
11728Reijo MiettinenTampereen Maratonklubi31.316.04 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
11895Pirkko KorsoffSipolin Erikoiset31.356.04 Typaikkajoukkueet (A)
119117Saarela RainePORPR 32.326.15 Typaikkajoukkueet (A)
120145Henriikka KorteMarva Media Oy32.486.18 Typaikkajoukkueet (A)
12183Jalmari RossiVatajankosken Sähkö33.026.21 Typaikkajoukkueet (A)
12265Markus SalonenViime vuoden voittajajoukkue33.046.22 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
12350Jouko HaavistoSeptiimi33.326.27 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
123148Pauliina TakanenTeam nollakakkonen33.326.27 Typaikkajoukkueet (A)
12566Mälkiä MattiKaasmarkun WPK33.386.28 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
12635Maija NiinisaloJuoksutiimi33.446.29 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
12785Suvi KorjonenPori Energia34.216.36 Typaikkajoukkueet (A)
128110Hanna-Leena OjalainenLastenklinikan laahustajat34.466.41 Typaikkajoukkueet (A)
129146Kati KiuruSAKIPA34.576.43 Typaikkajoukkueet (A)
13079Laura AimolaPorin Nuorkauppakamari35.096.46 Typaikkajoukkueet (A)
131106Matti MustonenEurajoen kunnan henkilöstö, HeTeKa37.127.09 Typaikkajoukkueet (A)
132141Diana SalmelaVesalan työväen kävelijät37.227.11 Typaikkajoukkueet (A)
133118Satu LaasanenA-Insinöörit Suunnittelu Oy37.257.12 Typaikkajoukkueet (A)
134119Nilsson TiinaPorin kirjasto37.287.12 Typaikkajoukkueet (A)
13568Kai HeikkiläNoormarkun VPK37.387.14 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
13681Tuija KankkioEurajoen Säästöpankki38.257.23 Typaikkajoukkueet (A)
137113Timo HanneliusSAMK-TOLKKU-LEGENDS38.367.25 Typaikkajoukkueet (A)
138115Piia KankeriTeam Ahlström39.397.38 Typaikkajoukkueet (A)
13957Emmi TurpeinenTeam Putkirakentajat40.127.44 Miehet, kunto- ja erikoisjoukkueet
140107Henna virta K-citymarket Pori Puuvilla43.218.20 Typaikkajoukkueet (A)

Raumalta 3. osuus, matka: 5.2km: 1) Ossi Peltoniemi Pohjolan Juoksijat 17.09, 2) Niklas Lainto Turun Urheiluliitto 17.17, 3) Jarkko Paukkeri Limingan Niittomiehet 17.45, 4) Timo Leppäkorpi OLD HORSE RUN 17.48, 5) Tomi Mattila Team Raju 18.09, 6) Tommi Heittola Dextra urheiluklinikka- Kylve 18.36, 7) Petteri Mattila Kauhajoen maratoonarit 18.41, 8) Aleksi Areva Turun Toverit 19.06, 9) Toni Kalliokoski Mikkelin Kilpa-Veikot 19.16, 10) Karri Paavolainen Macho Fantastico 19.20, 11) Juha Kukkamo Mainiot mailerit 19.35, 12) Jussi Sjöberg Finnish Marathon Runners 19.41, 13) Eetu Kannisto Uponor-Toikkonen 20.04, 14) Vesa Koivula Telko Oy 1 20.14, 15) Jere Siivonen Vammalan Kuntourheilijat ry 20.24, 16) Pertti Vainio KeKe Running Team 20.28, 17) Kimmo Levä Hämeenlinnan Tarmon Maratonkoulu 20.35, 18) Robin Hagberg Vaasan Poliisiurheilijat 20.55, 19) Lauri Tolkki Kylmäkosken Veikot 20.58, 20) Jussi Hietaoja Honkajoen Seudun Urheilijat 21.16, 21) Marko Nygård Takaisin kotiin 21.25, 22) Mika Rintala Porin Kuntoilijat 21.49, 23) Juho Pihlajaviita Erikoistiimi Rivakat 21.54, 24) Elmeri Kero Turun Urheiluliitto 22.02, 25) Andrus Körgvee TAYS Miesvoimistelijat 22.20, 26) Leif Vienonen Vauhtisammakon Rappiokonnat 22.21, 27) Vesa Ratilainen BMH Technology Oy 22.24, 28) Jari Laaksonen Finnish Marathon Runners 22.31, 29) Ulrika Skräddar Endurance 22.38, 30) Jussi Alanko PORPR 22.45, 31) Arto Väkiparta APK-maratoonarit 22.52, 32) Tapio Rantavalli Team Maku 23.04, 33) Olli Sundberg Pakilan Visan veteraanit 23.05, 34) Joel Puranen Pelastuslaitos Asema 10 23.09, 35) Elias Jämsä Suomen Ilmailuopisto 2 23.20, 36) Kari Koskinen Liikuttavat 23.25, 37) Pekka Putaja Vammalan Kuntourheilijat ry 23.28, 38) Fanni Äijälä Ulvilan ura hiihto 23.29, 39) Jari Koskela KOUKKUPOLVET 23.30, 40) Satu Jasu RC Madrunners 23.54, 41) Timo Jauhiainen Häke-runners 24.06, 42) Aaro Juntunen Valmet Automotive 24.07, 43) Pekka Malinen SIO 13 24.15, 44) Maise Autero Artelli Keittiöt 24.16, 45) Ari Viljanen APK-maratoonarit 24.21, 46) Jarkko Rantanen K-citymarket Pori Puuvilla 24.28, 47) Pekka Ylikauppila Keurusselän Maratoonarit 24.31, 48) Pia Isolähteenmäki Satakuntalainen Osakunta 24.38, 49) Santeri Halme Varamiesten Kakkosjoukkue 24.45, 50) Reima Siivonen Rauman kaupunki 24.57, 50) Timo Puttonen Finnairin vanhat kapteenit 24.57, 52) Janika Jalonen CFP juoksujaos 25.14, 52) Riku Jalonen SlowRunners 25.14, 54) Mikael Jansson Viasveden Maratonklubi 25.23, 55) Onni Dietrich Sikatori 25.37, 56) Kari Forssman Länsi-Kalkkuna 25.40, 57) Elina Minkkinen Hikipinkojat 25.51, 58) Jussi Vesa Patrian Nandit Linnavuori 26.00, 59) Mikko Rantala Metsä Fibre Osasto 8 26.05, 60) Turo Vasarainen Pori Energia 26.08, 61) Reima Suominen Lapin Salaman kuntoilijat 26.14, 62) Tero Tuominen Suomen ilmailuopisto 26.19, 62) Pasi Petrell Karhunkaatajat 26.19, 64) Mia Rantala Nakkilan Vire kuntoilijat 26.28, 65) Siiri Laino ESHT 26.33, 66) Ulla Joopi Luvian Veto ry 26.41, 67) Akseli Tarri Porin vapaaseurakunta 26.43, 68) Anna Tiuttu Forchem Oy 26.46, 69) Jenny Rajahalme Rolls-Royce Oy 26.59, 69) Kimmo Ala-Hongisto Leineperin pelimiehet 26.59, 71) Mikko Nurminen Outotec 27.12, 72) Mikko Heine Jaakko-Tuote Oy 27.20, 73) Timo Kossi Team Takakiri 27.21, 74) Petri Vaherluoto Team JASPA 27.27, 75) Jyri Heinikangas Kasitien tukkeet 27.31, 76) Kimmo Kopra Hyvät Tuhkat 27.33, 77) Katja Nissilä Pub Keidas 27.38, 78) Juha Kantola Maanmittauslaitos 27.40, 79) Tero Suhonen SWASM 27.45, 80) Jari Pesonen OL3-projekti 27.52, 81) Mika Kleemola Neorem Magnets 27.56, 82) Sami Krappe HEVI kivitalot 27.57, 83) Jari Korpela Elinar 27.59, 84) Jussi Poussa Lammaisten Energia 28.04, 85) Juuso Suonpää Satakunnan pelastuslaitos - Päällystö 28.05, 86) Marika Makkonen Euran kunta 28.06, 87) Marko Mansikka Nordex Energy GmbH 28.11, 88) Juha-Matti Lavonen K-citymarket Pori Puuvilla 28.15, 89) Jaana Pelkonen Insta Run 28.16, 90) Pekka Pyykkönen Paperimassan Tuhoajat 28.19, 90) Henna Smedroos Porin vapaa-aikavirasto 28.19, 90) Jussi Uudenkoiviston VPK 28.19, 93) Pekka Salo Eurajoen Veikot 28.24, 94) Suominen Anne OoPeeFlikat 28.43, 95) Elina Helin Team Hakkarainen 28.44, 96) Leena Nolvi Kurasaappaat 28.51, 97) Toni Harjunpää Suomen Teräsritilä Oy 28.53, 98) Joonas Lahtinen Kevään Virkeimmät 28.54, 99) Jarkko Mäkipää Vexve 28.59, 100) Seija Mäkitalo Voimistelu- ja urheiluseura Pomarkun Ura 29.02, 101) Outi Sihvo-Tuurala Satakunnan sairaanhoitopiiri lastentaudit 29.06, 102) Velipekka Raes Eavenue 29.08, 103) Timo Kumlander Boliden Harjavalta 2 29.09, 104) Marija Silinskiene Nordex Energy GmbH 29.11, 104) Minna Pakarinen Suvituulen hurjat 29.11, 106) Jukka-Pekka Raita Lastaamo 29.13, 107) Titta Nordberg Oras, Core Team – Keernaryhmä 29.41, 108) Toni Ilvonen Porin poliisin talousrikostutkijat 29.58, 109) Mira Mäntyharju LähiTapiola 30.05, 110) Pasi Sevänen JUJO TEAM 30.12, 111) Miia Engman Kankaanpään katkokävelijät 30.37, 112) Miska Siirto Boliden Harjavalta 30.40, 112) Juha-Matti Manninen ELTU 30.40, 114) Jussi Makkonen Veho Lieto 31.01, 115) Mika Nevala K.T. Tähtinen Oy 31.03, 116) Samppa Junttila Finnair NykHkPer 31.06, 117) Reijo Miettinen Tampereen Maratonklubi 31.31, 118) Pirkko Korsoff Sipolin Erikoiset 31.35, 119) Saarela Raine PORPR 32.32, 120) Henriikka Korte Marva Media Oy 32.48, 121) Jalmari Rossi Vatajankosken Sähkö 33.02, 122) Markus Salonen Viime vuoden voittajajoukkue 33.04, 123) Jouko Haavisto Septiimi 33.32, 123) Pauliina Takanen Team nollakakkonen 33.32, 125) Mälkiä Matti Kaasmarkun WPK 33.38, 126) Maija Niinisalo Juoksutiimi 33.44, 127) Suvi Korjonen Pori Energia 34.21, 128) Hanna-Leena Ojalainen Lastenklinikan laahustajat 34.46, 129) Kati Kiuru SAKIPA 34.57, 130) Laura Aimola Porin Nuorkauppakamari 35.09, 131) Matti Mustonen Eurajoen kunnan henkilöstö, HeTeKa 37.12, 132) Diana Salmela Vesalan työväen kävelijät 37.22, 133) Satu Laasanen A-Insinöörit Suunnittelu Oy 37.25, 134) Nilsson Tiina Porin kirjasto 37.28, 135) Kai Heikkilä Noormarkun VPK 37.38, 136) Tuija Kankkio Eurajoen Säästöpankki 38.25, 137) Timo Hannelius SAMK-TOLKKU-LEGENDS 38.36, 138) Piia Kankeri Team Ahlström 39.39, 139) Emmi Turpeinen Team Putkirakentajat 40.12, 140) Henna virta K-citymarket Pori Puuvilla 43.21,